Bu akıllı avcılar kamuflajdaki ustalıklarıyla avlarını, hatta bazen peşlerindeki yırtıcıları bile kandırıyor.

Batı Afrika'da bulduğum dişi peygamberdevesi neredeyse bir insanı andırıyor. Gözleriyle çevresinde olup biteni öylesine dikkatle izliyor ki... Kurt kapanı gibi aniden kapanan ön bacaklarının menzilinde gezinen her türlü av için büyük tehlike oluşturuyor. Peygamberdevelerinin yaklaşık 1800 türünün çoğu, zamanlarının büyük bölümünü oturup beklemekle geçiriyor. Aslında böcekler
dünyasının en akıllı avcıları arasında yer aldıklarını, bu canlıların izini dört kıtada sürerken öğrendim.
Sphodromantis lineola, 8,9 santimetre


Yetişkin olanı

Yavru Peygamberdeveleri


Fotoğraf : Mark W. Moffett

Daha birkaç dakikalık olan bir Çin peygamberdevesi (sağda) tıpkı bir tüpten sıkılmış diş macunu gibi koza benzeri bir kapsülden çıkan bir kardeşini izliyor. Ootheca denilen tek bir kapsül bu peygamberdevesi türünden 300 kadar yavru verebilir. Dünyanın yaklaşık 1.800 türü kapsayan diğer peygamberdeveleri gibi, bu yavrular da büyüdüklerinde usta kamuflaj sanatçıları ve şimşek hızıyla davranan avcılar haline gelecek.
Tenodera aridifolia sinensis

Sevgi Böceği


Fotoğraf : Mark W. Moffett

İnsanlara zarar vermeyen peygamberdevelerinin her zaman hayranları olmuştur. Myanmar'da bir Çin peygamberdevesini yakalayan bu çocuk da onlardan biri. ABD'ye 1896'da tesadüf eseri giren aynı tür şimdi çok yaygındır. Çin'de peygamberdevelerinin insanları eğlendirmesi en az bin yıllık bir geçmişe dayanır. Bazı Asyalılar kafes içinde ölümüne dövüştürülen peygamberdeveleri üzerine hâlâ bahse tutuşurlar.
Tenodera aridifolia sinensis

Taşlaşmış Bir Peygamberdevesi mi?


Fotoğraf : Mark W. Moffett

Peygamberdevelerinin kamuflaj yelpazesi bir tiyatro repertuvarı kadar geniştir. Bu kanatsız İran türü bir taş görüntüsüne bürünmüş. Yaprak, çiçek, liken ve ot taklidi yapan türler de var.

Mini Peygamberdevesi


Fotoğraf : Mark W. Moffett

Fildişi Kıyısı'ndaki bu yavru peygamberdevesi belki de boyut ve görünüm olarak bir karıncayı taklit ediyor; yürüyüş tarzı da karıncanınkini andırıyor. Kuşların bazen karıncaları zehirli av gibi görüp kaçınması, böyle bir görünüme bürünen peygamberdevesinin işine yarar. Peygamberdevelerinin taklitçiliği yarasa, kurbağa, örümcek, yılan ve küçük kemirgenler gibi çok sayıda avcıdan gizlenmelerini sağlar.
Sphodromantis lineola

Korkunç Çene


Fotoğraf : Mark W. Moffett

Malezya ormanlarının tabanında yaşayan bu ölü yaprak peygamberdevesi bir düşman tarafından rahatsız edilince, şahlanarak ürkütücü bir gözdağı gösterisine girişir ve kanatlarını takırdatır. Dikenlerle dolu ön bacaklarını başının altında kıvırması, devasa bir ağız yanılsaması yaratır.


:eek::eek:
Deroplatys truncata


Bunları Biliyor muydunuz?


Eski Yunan döneminde, insanlar peygamberdevelerine doğaüstü güçler yakıştırırdı. Güney Avrupa'nın bazı kesimlerindeki inanca göre, peygamberdevesi kaybolan çocuklara evlerinin yolunu gösterirdi. Kalahari Buşmanları da yaratıcı tanrıları Kaang'ı kimi zaman bir peygamberdevesi şeklinde tasarlar. Bu bedene bürünmüş haliyle onu "büyük büyücü" diye anarlar.

Asya'nın birçok kesiminde genellikle ev hayvanı sayılmalarına ve sıklıkla ele alınıp sevecen bir tavırla okşanmalarına karşın, peygamberdeveleri bambu kafesler içinde ölümüne kavgaya tutuşan dövüş hayvanları olarak da kullanılmıştır. Aslında, Çince'de Tang Lang olarak bilinen kung fu?daki çeşitli stillerin ilham kaynağı bu böceğin acımasız ve yırtıcı manevralarıdır. Peygamberdevesi stilini uygulayan dövüşçüler, yaratığın avını tuzağa düşürüp sakatlamak için başvurduğu taktikleri taklit ederler.

-Taryn L. Salinas